فرستادن کارت‌پستال، به‌واسطه‌ی حضور شبکه‌های اجتماعی متعدد، تقریبا به فراموشی رفته است. همراه عفیف گشت باشید تا با مهم‌ترین دلایل استفاده‌ی این خاطره‌سازهای قدیمی، آشنا شوید.

مسافرت و ثبت خاطرات شیرین این پدیده‌ی ارزشمند، بسیار دلنشین‌تر و دلچسب‌تر خواهد بود اگر بتوان شادی و شیرینی‌ آن را در آینده با دیگران سهیم شد. متاسفانه با پیدایش و گسترش دنیای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و پیشرفت علم و تکنولوژی علیرغم فواید بسیاری که برای انسان‌ها داشته است، اثرات منفی و نامطلوبی را نیز در زندگی آن‌ها وارد کرده است که یکی از آن‌ها، از دست دادن درک و احساس واقعی لحظات سپری شده در گذشته‌ است.

مثلا در گذشته، با گرفتن عکس و قرار دادن آن‌ها درون آلبوم، علاوه بر ثبت لحظات شیرین و دوست‌داشتنی زندگی خود و عزیزانمان، خاطره‌ای ملموس را نیز برای آینده‌ی خود و فرزاندمان به یادگار می‌گذاشتیم. کارت‌پستال‌ها نیز همانند آلبوم‌های عکس، ثبت کننده‌ی خاطرات شیرین زندگی است.

فرستادن یا دریافت آن در یک روز خاص، مثلا در روز تولد، عید، جشن ازدواج و … بسیار دلنشین و مطلوب بود. و آنکه پس از سال‌ها با نگاه کردن به این خاطره‌سازهای شیرین و دوست‌داشتنی، یاد و خاطرات گذشته همانند فیلم در ذهنمان تداعی شود، سرشار از هیجان و لبخندی عمیق بر لب بود. امری که امروزه بسیار کم‌رنگ شده و در بسیاری از موارد، از یادها و خاطرات فراموش شده است. فصل تابستان در راه است و بسیاری از مردم به سفر و گردش در نقاط مختلف جهان می‌روند.

با کارت‌پستال‌ها، فرزندان خود را در لذت خاطرات شیرین لحظه‌هایی که در سفرهایتان تجربه کرده‌اید، سهیم کنید

اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که برای تابستانی شاد و گرم، برنامه‌ی سفر تدارک دیده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از این سفر چه طولانی باشد چه کوتاه، بنویسید و کارت‌پستالی از آن برای فردی که دوستش دارید بفرستید. حتی می‌توانید یک کارت‌پستال برای خودتان بفرستید. شاید باشند گردشگران بسیاری که استفاده از کارت‌پستال را در این زمانه کاری عبث و بیهوده بپندارند. این در حالی است که هم شبکه‌های اجتماعی و هم کارت‌پستال یا همان راه‌های ارتباطی قدیمی، هر کدام به نوبه‌ی خود از مزیت‌هایی برخوردار است که نمی‌توان منکر آن‌ها شد. یکی به سرعت و در لحظه پیام را منتقل می‌کند و دیگری هرچند مدت زمانی را برای انتقال پیام، نیازمند است، ولی یک دست‌نوشته‌‌ی بسیار زیبا و دوست‌داشتنی را برای سال‌ها بعد به یادگار می‌گذارد که با دیدن آن، لذتی شگرف را تجربه خواهند کرد.

هستند گردشگرانی که در طی سال‌ها به جمع‌آوری و فرستادن کارت‌پستال‌های مختلف در طول سفرهایی که داشتند، پرداختند. سفرهایی که هر کدام از آن‌ها برای ایشان همراه با خاطراتی هیجان‌انگیز، شیرین و حتی تلخ بود. کارت‌پستال‌هایی که بواسطه‌ی جهانگردی‌ و گردشگری‌های طولانی و حتی کوتاه از نقاط و محله‌ها و مکان‌هایی که در آن‌ها اقامت داشته‌اند، تهیه شده است. هرچند ممکن است که بسیاری از این کارت‌پستال‌ها تنها شامل یک یا دو جمله‌ی کوتاه باشد، اما همان جملات کوتاه و اندک، منتقل کننده‌ی حسی سرشار از هیجان، زندگی، طراوت و لحظات دلچسبی بوده است که آن‌ها در سفر تجربه‌ کرده‌‌اند. کارت‌پستال‌هایی که پس از گذشت سال‌ها با دیدن آن‌ها به یاد خاطرات قدیمی و فراموش‌نشدنی که در سفر داشته‌اند، می‌افتند و لبخندی از رضایت بر لبانشان نقش می‌بندد.

تجربه‌ی این حس زیبا و مطبوع بسیار دلچسب و دوست‌داشتنی است و همواره این افرادی که خاطرات ناب سفرهای خود را به صورت کارت‌پستال، ثبت کرده‌اند، دیگران را به انجام چنین کاری دعوت می‌کنند. حتی از دیگر مسافران و گردشگران می‌خواهند که در سفرهای کوتاه نیز چنین اعمالی را انجام دهند و هرچند بسیار کوتاه، کم و خلاصه، باز هم به ثبت لحظات زیبایی که تجربه کرده‌اند، بپردازند. در واقع با این عمل، به یک رویدادنگاری فانتزی و بسیار شیرین پرداخته‌اند. اگر از جنبه‌ی دیگر نیز به این قضیه نگاه کنید، شما در کنار ثبت خاطرات سفر، تمبرهای مختلف و متعددی را نیز جمع‌آوری کرده‌اید. مجموعه‌ای از تمبرهای زیبا و خاطره‌ساز که هر کدام خاطره و لحظه‌ای دلنشین را به تصویر می‌کشد.

با توجه به آنچه که گفته شد، می‌توان فرستادن کارت‌پستال‌ها در طول سفر را چنین تحلیل کرد:

۱. تهیه ژورنال از کارت‌پستال

می‌توانید ژورنال یا مجله‌ای بسیار زیبا از کارت‌پستال‌های دریافتی یا ارسالی تهیه کنید که با تماشای آن‌ها، زمان، مکان و لحظات نابی را که در هر کدام از سفرهایتان تجربه کرده‌اید، به خاطر آورید.

۲. زنده شدن خاطرات با کارت‌پستال

حتی با کوتاه‌ترین دست‌نوشته‌هایی که روی کارت‌پستال‌هایتان ثبت کرده‌اید، مسافرت و گردشی که سال‌ها پیش آن را تجربه کرده‌اید را به خاطر خواهید آورد به گونه‌ای که تمامی لحظات آن مسافرت تنها با همان جملات کوتاه همانند فیلمی در مقابل چشمانتان تداعی خواهد شد.

۳. سهیم شدن فرزندان و آیندگان در لذت خاطرات سفر

ثبت خاطرات زیبای سفر به صورت کارت‌پستال، این امکان را برای فرزندان و نسل بعدی شما فراهم می‌کند که در تجربه‌ی شیرین زندگی شما، سهیم باشند. آن‌ها با خواندن نوشته‌های شما، با تماشای کارت‌پستال‌هایی که از سال‌ها پیش و بواسطه‌ی سفرها و سیاحت‌هایی که در زندگی داشته‌اید، برجای مانده‌ است، لذتی منحصربه‌فرد و شگرف را تجربه خواهند کرد و سفر، لحظاتش، اتفاقاتش، تلخی‌ها، شیرینی‌ها و تجربیاتش را از دید و منظر شما، لمس می‌کنند که بسیار شگرف و خارق‌العاده خواهد بود.

جمع‌آوری کار‌ت‌پستال

جالب است بدانید که یک فرهنگ کلی در سراسر جهان مبنی بر جمع‌آوری کارت‌پستال‌های مختلف و متنوع وجود دارد که ممکن است افراد بسیاری تا به حال چیزی از آن نشنیده باشند. این عمل که به deltiologists (مطالعه و بررسی مجموعه‌ای از کارت‌پستال‌ها که توسط پروفسرو رندال رودز از اوهایو، برای نخستین بار در سال ۱۹۴۵ میلادی، یک واژه یا یک کلمه‌ای را به کار برده شد که به صورت کاملا مناسب و مقبول، به بررسی، شرح و توصیف تصاویر کارت‌پستال‌ها پرداخته می‌شود)، شهرت یافته است. اصطلاحی که در دهه‌ی چهل میلادی به مجموعه‌ کارت‌پستال‌هایی که گردآورندگان، آن‌ها را بر اساس مقاصد، سبک، دوره، هنر، هنرمند و موضوعات گوناگون، جمع‌آوری کرده‌اند، اطلاق می‌شود. همچنین یک مرکز مردمی ایجاد شده است که مجموعه‌داران کارت‌پستال، به گردآوری و جمع‌‌آوری کارت‌هایی که در آن‌ها ویژگی خاصی از وطن یا زادگاهشان، معرفی شده است، می‌پردازند. اما نکته‌ی جالب دیگری که می‌توان در مورد کارت‌پستال‌ها بیان کرد، استفاده ی مالی از این ابزار دوست‌داشتنی و خاطره‌انگیز است. جالب است بدانید که در کنار ارزش تاریخی آن‌ها می‌توان در برخی از حراجی‌ها، پول خوب و حتی بالایی را در ازای فروش آن‌ها بدست آورد.