در انتهای شینداگای نهر دبی، محل اقامت رسمی شیخ سعید آل مکتوم، حاکم دبی (۱۹۱۲-۱۹۵۸) و پدر بزرگ حاکم حاضر، شیخ مکتوم بن راشد آل مکتوم، با افتخار دوباره بازسازی شده است. این خانه که به سال ۱۸۹۶ بر میگردد، امروزه دارای مجموعه نادری از عکس های تاریخی، سکه ها، تمبرها و اسنادی است که تاریخ دبی را ثبت می کند. برای آشنایی با این خانه عفیف گشت را همراهی کنید.

زمینه

خانه شیخ سعید یک اثر تاریخی ملی است که مشرف به دهانه نهر در شینداگا می باشد. این ساختمان با ابهت که قدمت آن به سال ۱۸۹۶ برمی گردد زمانی مقر دولت محلی و هسته سازمان های سیاسی و اجتماعی روز و محل اقامت رسمی شیخ سعید آل مکتوم، پدر مرحوم شیخ راشد بن سعید آل مکتوم، معمار دبی مدرن، و پدربزرگ حاکم حاضر، شیخ مکتوم بن راشد آل مکتوم بود.

خانه شیخ سعید آل مکتوم که یکی از قدیمی ترین خانه های مسکونی در شهر است به اواخر قرن ۱۹ برمی گردد.
هنگامی که خانواده آل مکتوم برای اولین بار در این خانه زندگی می کردند این خانه نماهای پانورامای بی نظیر از خلیج فارس را به رخ می کشید و شیخ دبی می توانست روزانه پیشرفت کشتی سازی را نظارت کند؛ با این حال، توسعه قابل توجه در طول خط ساحلی در سال های اخیر این نماها را کاهش داده است.

پروژه بازسازی بلند پروازانه که در سال ۱۹۸۶ آغاز شد به خاطر حفاظت از ساختمان های میراثی، برنده جایزه مورد آرزو از سازمان شهرهای عربی شد. امروزهاین ساختمان که به طور کامل به شکوه سابق خود بازسازی شده است دارای نمایشگاه قابل توجه از عکس ها، نقاشی، چاپ سنگی و اشیاء هنری است که به وضوح توسعه اولیه امارت را به تصویر می کشد. برای کسانی که به تاریخ، فرهنگ و معماری عربستان علاقه دارند خانه شیخ سعید ارزش بازدید را دارد.

معماری

خانه شیخ سعید که نمونه ای از معماری عربی اواخر قرن نوزدهم است مثال خوبی از هنر اسلامی و طراحی ساختمان است. سقف طاقی بلند، درگاه قوسی، تاق نمای مجسمه ای پنجره ها برآمدگی و جداره های داربستی نفیس که در اواخر دهه ۱۸۰۰ مد بود، این ساختمان دو طبقه تاریخی را مشخص می کند. طبقه فوقانی، با اتاق خواب های بسیار و بالکن هایی که رو به نهر است نمای تماشایی از افق شهر ارائه می کند. نمای خانه توسط آنچه که شاید اولین شکل تهویه مطبوع در جهان است، پوشیده شده است- چهار برج بادی زیبا (Barjeel) که ابزار سنتی خنک کننده داخلی در طول ماه های شرجی تابستان بود.