چین و روسیه در یک همکاری مشترک، ساخت اولین هواپیمای مسافربری پهن پیکر را آغاز کرده‌اند. گفته می‌شود که این هواپیما رقیب جدی محصولات شرکت‌های هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس در آینده است.

رسانه‌های چینی از جمله تارنمای چاینا دیلی  اعلام کرد که این محصول مشترک را شرکت هواپیماسازی دولتی کوماک (COMAC) چین و یو ای سی روسیه (یونایتد ایرکرفت) خواهند ساخت. هم‌اکنون انحصار بازار هواپیماهای پهن‌پیکر در اختیار دو شرکت ایرباس و بوئینگ است و چین و روسیه قصد دارند با تولید اولین فروند از این نوع هواپیماها به سلطه این دو شرکت در بازار در این بخش پایان دهند.

طرح پروژه مشترک تولید هواپیمای دور پرواز مشترک میان دو کشور چین و روسیه، نخستین بار در سال ۲۰۱۴ مطرح شد و قرار است نخستین پرواز این هواپیما بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ انجام شود. گفته شده که این هواپیمای دو موتوره با ظرفیت ۲۸۰ مسافر قابلیت پرواز تا برد ۱۲ هزار کیلومتر را خواهد داشت.

گزارش چاینا دیلی حاکی است که هواپیمای جدید این دو شرکت هنوز نامی ندارد اما به طور حتم رقیبی برای ایرباس‌های «آ ۳۳۰» و «آ ۳۵۰» و بویینگ‌های ۷۷۷ و ۷۸۷ خواهد بود. مراحل تئوری تحقیق و بررسی بر تولید موتور این هواپیما در مسکو انجام شده اما مراحل ساخت و مونتاژ این هواپیما در بندر شانگهای کلید خورده است. اگرچه تحلیلگران صنعت هوانوردی غرب طرح مشترک چین و روسیه را کمی پرچالش بر می‌شمارند، اما عقیده دارند این پروژه در مقایسه با دیگر پروژه‌هایی که برای ۵ تا ۷ سال آینده اعلام آمادگی کرده‌اند واقعی‌تر به نظر می‌رسد. شرکت کوماک در سال ۲۰۰۸ میلادی در چین تاسیس شد و اقدام به ساخت هواپیماهای تک موتوره و دو موتوره از جمله «آ-آر جی ۱۲۱» با گنجایش ۷۰ تا ۱۰۵ سرنشین کرده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که چین با توجه به نیازش به شش هزار و ۸۶۵ فروند هواپیما تا دو دهه دیگر به اصلی‌ترین رقیب شرکت‌های آمریکایی و اروپایی در ساخت هواپیما تبدیل خواهد شد.