هولی (Holi) جشنی است که ریشه در باورهای اساطیری هندوها دارد و در زبان هندی به معنای «سوختن» است. برای آشنایی با این جشن با عفیف گشت همراه شوید.

مراسم هولی در هند آیین خاصی دارد، چند روز قبل از برگزاری این مراسم، کودکان هندی با پرتاب بادکنک‌های آب به سوی عابران به استقبال هولی می‌روند و عابران نیز پس از اصابت بادکنک‌ها با لبخند از این موضوع استقبال می‌کنند.

 روزی که به جشن هولی اختصاص دارد، همه جا در دریایی از انواع رنگ‌ها غرق می‌شود و از زمین و آسمان رنگ فرو می‌ریزد. زنان، مردان، جوانان و کودکان چهره و لباس یکدیگر را به قدری رنگ‌آمیزی می‌کنند که شناخت آنان حتی برای نزدیکان دشوار می‌شود. 

هولی از معدود جشن‌‌های هندوها است که هم در داخل و هم در خارج از هند برگزار می‌شود. گاهی به نظر می‌رسد که خارجی‌ها بیشتر از بومی‌ها شیفته این جشنواره هستند. اگر تصمیم سفر به هند را دارید و می‌خواهید در این جشن شرکت کنید، این مطلب را مطالعه کنید تا درباره‌ی این جشن بیشتر بدانید. جشنواره رنگ‌ها هر سال در ماه مارس، پس از کامل شدن ماه برگزار می‌شود.

در آیین هند‌ی‌ها، این جشن را پیروزی خوبی‌ها بر بد‌ی‌ها می‌دانند؛ بنابراین از همه انتظار می‌رود تا مثبت‌ترین خصوصیات خود را بروز دهند و هر چیز و هر کس که اطرافشان هست، دوست بدارند. در این جشن می‌توان افرادی را دید که تمام مدت لبخند می‌زنند، یکدیگر را در آغوش می‌گیرند و برای افراد غریبه‌ای که در خیابان می‌بینند، آرزوی جشن هولی شادی می‌کنند. جشن با آتش‌بازی بزرگ و سوزاندن ارواح بد در شب عید آغاز می‌شود.

روز عید، روز آب پاشیدن، رنگی کردن یکدیگر، جست و خیز کردن و آواز خواندن است. به خاطر هولی، باید همه‌ی احساسات منفی و ناراحت‌کننده را فراموش کرد. این روز در هند بسیار ویژه است چون همه قوانین و محدویت‌های اجتماعی به مدت یک روز لغو می‌شود؛ بنابراین برگزاری این جشن کاملا منحصر به فرد است و تنها روزی است که در آن تفاوت طبقاتی، عقیده، رنگ، موقعیت و غیره کنار گذاشته می‌شود.‌

البته برای شرکت در این جشن لازم است شرکت‌کنندگان مواردی را در نظر بگیرند تا نهایت لذت را از این جشن ببرند. مثلا برای اینکه بتوان در این مراسم هر چه بیشتر از لحظات لذت برد و آن‌ها را ثبت کرد، نباید دوربین را فراموش کرد. هولی یکی از بهترین وقایع برای عکس گرفتن است. حتی مهم نیست که دوربین شما کیفیت خوبی نداشته باشد.

عکس‌ها شگفت‌انگیز خواهند شد. پوششی مناسب برای دوربین خود به همراه داشته باشید چون دوربین کثیف خواهد شد. در این روز بهتر است وسایل ارزشمندی به همراه نداشته باشید (به خصوص گذرنامه)؛ چون ممکن است جیب‌بر‌ها در کمین شما باشند. اگر ظاهر شما نشان می‌دهد که توریست هستید، بلافاصله هدف این شکارچیان قرار خواهید گرفت. فقط از رنگ‌های طبیعی که ترجیحا به شکل خانگی تهیه می‌شوند یا از فروشنده‌ی مطمئن خریداری کرده‌اید، استفاده کنید.

به دلیل زیبایی رنگ صورتی و قرمز، این دو رنگ خیلی زود تمام می‌شوند؛ بنابراین اطمینان پیدا کنید که به قدر کافی از آن‌ها داشته باشید. دهانتان را بسته نگه دارید و مراقب چشم‌هایتان باشید (عینک آفتابی بزنید). لایه ضخیمی از لاک روی ناخن‌ها بزنید. به علاوه، قبل از جشن به صورت و پوست کرم بزنید و بعد از جشن و شستن پوست، مجددا از کرم استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود به موهایتان روغن بمالید تا رنگ به آن‌ها نچسبد.

ممکن است بعضی افراد در حال عادی خود نباشند؛ بنابراین در گروهی باشید که دوستان شما هستند و هنگام صبح در جشن شرکت کنید. در آخر توصیه می‌شود که لباس سبک بپوشید و از پوشیدن لباس‌هایی با الیاف مصنوعی و سنگین مانند جین خودداری کنید. بهتر است لباسی که خیلی دوست دارید نپوشید چون به احتمال زیاد در پایان جشن باید آن را دور بریزید.

هولی یکی از بی‌نظیرترین جشن‌ها است. بنابراین محل برگزاری یا شهر مناسبی برای شرکت در جشن انتخاب کنید و نکات ایمنی را رعایت کنید، تا از این جشن رنگی لذت ببرید. با این که هولی یک جشن آیینی است، اما مردم از همه‌ی ملیت‌ها و ادیان دور هم جمع می‌شوند تا روزی بی‌نظیر و خاص را در کنار هم تجربه کنند.