دبی در سال‌های اخیر با سرعت، رشد چشمگیری داشته و به یکی از مقاصد اصلی گردشگری تبدیل شده است. با عفیف گشت همراه شوید تا ببینید که چگونه دبی به منهتن خاورمیانه تبدیل شده است.

تا ۱۶ سال پیش دبی بیابانی بیش نبود، ولی امروزه خانه‌ی برج خلیفه با ارتفاع ۸۲۸ متر (بلندترین ساختمان دنیا در حال حاضر)، برج پرنسس با ۴۱۴ متر ارتفاع و بیش از ۱۵۰ آسمان خراش دیگر است. آپارتمان‌های چند میلیون دلاری و مکان‌های مملو از توریست دبی را در مرکز توجهات به عنوان یک شهر فوق ثروتمند قرار داده است.

بسیاری حتی از دبی به عنوان منهتن خاورمیانه یاد می‌کنند، ولی با داشتن مزایایی همچون روزهای آفتابی در طول سال و هوای گرم حتی نیویورک هم نمی‌تواند با آن رقابت کند.

رستوران‌های مدرن و شیک، ورزش‌های آبی و جاذبه‌های بسیار، سبب شده است که هم گردشگران و هم مردم محلی از بودن در این شهر بسیار خوشحال و راضی باشند.

خط آسمان این شهر سطح جدیدی از زیبایی شهری را ارائه کرده است.

آسمان‌خراش‌های منطقه مارینا و جمیرا به لحاظ سبک معماری و امکانات بسیار به سبک منهتن نیویورک شباهت دارند.

با پیشرفت همیشگی که به سرعت در این شهر جریان دارد، مدیریت شهری در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ حدود ۲۵% از ترافیک شهری را با انجام برنامه‌ریزی و پروژه‌های اثرگذار کاهش دهد.

مجتمع‌های مسکونی در مارینا در اصل همگی واحد‌های بسیار لوکس با کلیه امکانات از جمله استخر‌های بزرگ بر روی بام‌های این برج‌ها هستند.

در منطقه‌ای با مساحت ۴۶۴۵۱۵۲ مترمربع در مجاورت آب بیش از ۱۵۰ برج ساخته شده است. بیشتر کارگرانی که در ساخت این برج‌ها دخیل هستند را مهاجران هندی تشکیل می‌دهند.

بر اساس گزارش «اسوشیتد پرس» (Associated Press) بیشتر ساکنین شهر دبی، بزرگ‌ترین شهر امارات متحده عربی را مهاجرین خارجی تشکیل می‌دهند.

درجه حرارت در طول روز به ندرت به زیر ۲۴ درجه سلسیوس کاهش می‌یابد و ورزش‌های آبی و به خصوص شنا در دبی همیشه امکان‌پذیر بوده و یکی از انتخاب‌های مردم در تمام طول سال است و اغلب با گشت‌و‌گذار در ساحل می‌توان تعداد زیادی از قایق‌های موتوری و جت‌اسکی سواران را دید.

مسافران می‌توانند در هتل‌های لوکس دبی مثل برج‌العرب که دقیقا در کنار ساحل واقع شده است اقامت کنند.

شب‌های دبی نیز زیبایی‌های منحصر به فردی دارد.

گردشگران می‌توانند قبل از صرف شام به همراه توریست‌های دیگر یک گشت آبی را به قصد تماشای غروب زیبای آفتاب تجربه کنند.

دبی به دلیل میزبانی طیف وسیعی از ملیت‌ها و فرهنگ‌های گوناگون از اقصی نقاط دنیا، به یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌کنندگان انواع غذاها، دسر‌ها و تنقلات بین‌المللی تبدیل شده است.

دبی شهر محبوب کودکان نیز است. با داشتن فعالیت‌های تفریحی مختلف مثل آکواریوم دبی، شهربازی و پارک ترامپولین که اخیرا در داخل مرکز تجاری امارات (Mall of the Emirates) افتتاح شده است تفریح و سرگرمی‌های مختلفی را برای تمام سنین مهیا کرده است.

مقامات گردشگری دبی اعلام کرده‌اند امیدوار هستند که هر سال ۷ تا ۹ درصد به تعداد گردشگران این شهر اضافه کنند و این تعداد را به ۲۰ میلیون گردشگر در سال، تا سال ۲۰۲۰ برسانند.