امنیت اطلاعات در تلفن‌های هوشمند و دستگاه‌های همراه بسیار مهم است. در دنیای فعلی هم که شبکه‌های اینترنتی رایگان زیادی در محیط‌های مختلف وجود دارند این موضوع بیش به چشم می‌‌خورد. همراه عفیف گشت باشید تا با این موضوع بیشتر آشنا شویم.

چندی پیش در مقاله‌ای از عفیف گشت در خصوص روش‌های دسترسی به اینترنت، شیوه‌های مختلف دسترسی به اینترنت را توضیح دادیم. اما در بخشی از آن به این موضوع اشاره کردیم که اتصال به هر اینترنتی لزوما ایمن نیست و ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. حال در این مقاله از عفیف گشت قصد داریم تا نگاه دقیق‌تری به این موضوع داشته باشیم و امنیت بیشتری برای حریم خصوصی‌مان ایجاد کنیم.

در حال حاضر مکان‌های بسیار زیادی اینترنت رایگان را در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند که از این بین می‌توان به اینترنت رایگان رستوران‌ها، کافه‌ها و هتل‌ها اشاره کرد. حتی در حال حاضر برخی از اتوبوس‌‌ها، هواپیما و قطار‌ها نیز اینترنت رایگان را در اختیار مسافرانشان قرار می‌دهند. اگرچه این موضوع بسیار خوش‌آیند است و می‌توان در هرجایی به اینترنت متصل شد اما سمت دیگر ماجرا به هیچ وجه خوش آیند نیست.

2-Mobile Privacy Policy

لازم است بدانید که شبکه‌های ناامن می‌توانند مشکلات بسیاری را برایتان به وجود آورند. اگر به شبکه‌ای وصل شوید که امن نیست، ممکن است فرد مقابل بتواند تمام تصاویر موجود در موبایلتان را بدون اطلاع شما بدزدد. حتی امکان ویروسی کردن تلفن همراه و مشکلاتی آتی آن نیز وجود دارد. پس بهتر است تنها به شبکه‌هایی وصل شوید که امنیت کافی دارند و البته مربوط به مکانی با اعتباری هستند.

3-Mobile Privacy Policy

در برخی از فرودگاه‌ها و مکان‌های عمومی پورت‌های USB برای شارژ دستگاه‌های همراه در نظر گرفته شده است که کاربران با وصل کردن دستگاهشان می‌توانند اقدام به شارژ موبایل یا سایر دستگاه‌ها بکنند. اما در این روش نیز امکان سرقت اطلاعات شخصی وجود دارد. بدین صورت که اگر در حین اتصال، گزینه تبادل داده با دستگاه‌های دیگر از طریق USB فعال باشد، در این صورت فرد مقابل می‌تواند اطلاعات را بدزدد. پس بهتر است حتما در زمان استفاده از این گونه پورت‌های USB حتما از طریق بخش تنظیمات دستگاه به سراغ بخش USB بروید و تنها اجازه شارژ کردن از طریق پورت USB را به دستگاه بدهید. در این صورت فرد مقابل قادر به سرقت اطلاعاتتان نخواهد بود.

در انتها لازم به ذکر است که تمام موارد فوق به سادگی قابل انجام هستند و هرگز فکر نکنید که برای این نوع از سرقت‌ها فرد مقابل باید بسیار حرفه‌ای و متخصص کامپیوتر باشد؛ بلکه از طریق چند روش ساده می‌توان این کار‌‌ها را انجام داد. پس بهتر است امنیت اطلاعاتتان را جدی بگیرید.