تایلند سرزمین چشم‌اندازهای بی‌نظیر طبیعی است. جنگل‌های بارانی بکر و کوه‌های سر به‌ فلک‌ کشیده در تایلند، موقعیت‌های بی‌نظیری برای راه‌نوردی و طبیعت‌گردی در این کشور دیدنی ایجاد کرده‌اند. در ادامه با بهترین مسیرهای راه‌نوردی در تایلند آشنا می‌شویم. با عفیف گشت همراه باشید.

تایلند سرزمین شگفت‌انگیزی است. حتما تصاویری از مناظر طبیعی بکر این کشور را دیده‌اید و برای سفر به این کشور زیبا مشتاق شده‌اید. تایلند علاوه بر سواحل دیدنی و زیبا، جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد؛ از کوهستان‌های بلند گرفته تا جنگل‌های انبوه بارانی.

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری تایلند، همین مسیرهای کوهستانی و جنگلی هستند که تورهای زیادی برای گشت‌وگذار در آن‌ها برگزار می‌شود. یکی از فعالیت‌های تفریحی و ورزشی محبوب در تایلند، راه‌نوردی است. راه‌نوردی نوعی پیاده‌روی در مسیرهای ناهموار، سخت و طولانی است. راه‌نوردی معمولا در مسیرهایی انجام می‌شود که وسایل نقلیه در آن‌ها حرکت نمی‌کنند.

برای راه‌نوردی در تایلند انتخاب‌های زیادی دارید. هم تورهای مختلفی در این کشور برگزار می‌شوند که در آن‌ها راهنمایان محلی شما را برای طی کردن مسیرها هدایت می‌کنند و هم مسیرهای مختلفی برای این تجربه‌ی متفاوت در سفر به تایلند، وجود دارد.

در ادامه با شش مسیر فوق‌العاده آشنا می‌شویم که راهنمایان تور مجرب آن‌ها را توصیه کرده‌اند.

۱. مسیر چیانگ مای (Chiang Mai) به مای هونگ سون (Mae Hong Son)

2-The trekking in Thailand

این مسیر تجاری قدیمی، که در کنار جنگل‌های بکر بارانی قرار دارد، زمانی پر از تاجر و فروشنده بوده اما امروزه فقط راه‌نوردان از آن عبور می‌کنند. تپه‌های جنگلی انبوه و کوهستان‌های پوشیده در مه در منطقه‌ی مای هونگ سون، از میان بکرترین مناطق طبیعی تایلند می‌گذرند. تور شما از چیانگ مای آغاز می‌شود و با راه‌نوردی در دره‌های سرسبز و کوه‌های بلند، ادامه می‌یابد. روزی شش تا هشت ساعت پیاده‌روی خواهید کرد. در مسیرتان روستای Huay Hee Karen را خواهید دید. در این روستا در یک خانه‌ی سنتی اقامت می‌کنید و درباره‌ی سبک زندگی قبایل محلی و شیوه‌ی هماهنگی آن‌ها با طبیعت و محیط اطراف‌شان، یاد می‌گیرید. قبل از اینکه به Ban Huai Tong Kaw برسید، از دامنه‌های پوشیده از ارکیده خواهید گذشت. در این سفر، با مسیرهای چالش‌برانگیز، سختی عبور از رودخانه و بکرترین مناظر طبیعی، روبه‌رو خواهید شد.

۲. مسیر چیانگ رای (Chiang Rai) به چیانگ مای

اگر می‌خواهید در سفر به کشور دیگر، فرهنگ‌ آن را از نزدیک مشاهده کنید و به خوبی با آن آشنا شوید، بهترین راه این است که به آرامی سفر کنید و زمان‌هایی را با اهالی آن منطقه بگذرانید. این مسیر یکی از بهترین مسیرها برای یک گشت‌وگذار تفریحی، ورزشی و البته فرهنگی است. در این مسیر در خانه‌های اهالی اقامت خواهید کرد. بومیان منطقه از شما پذیرایی می‌کنند و شما به آسانی و از نزدیک با سبک زندگی روستایی اهالی تایلند، آشنا می‌شوید. سفر شما از Baan Tha Sob Van در منطقه‌ی چیانگ خام (Chiang Kham) شروع می‌شود و در شمال مرکز چیانگ مای به پایان می‌رسد. در این مسیر از یک پارک جنگلی سرسبز می‌گذرید و با قبایل محلی آشنا می‌شوید. شیوه‌ی مزرعه‌داری آن‌ها را تماشا می‌کنید و به تماشای پرندگان می‌نشینید. این مسیر یکی از بهترین مسیرها برای آشنایی با مردم تایلند و بومیان این منطقه است.

۳. پارک ملی سری فانگ نگا (Sri Phang Nga)

3-The trekking in Thailand

راه‌نوردی اگرچه سختی‌های خود را دارد اما قرار نیست مانع از آسایش و راحتی شما در سفر شود.  اقامتگاه‌های تفریحی لوکسی در پارک ملی جزیره‌ی Khao Lak وجود دارد که امکان ماجراجویی در فرهنگ و طبیعت بکر این پارک را برای شما فراهم می‌کند. این پارک ملی که بزرگترین پارک ملی تایلند است و برای حفاظت از جنگل‌های بارانی احداث شده است، مسیری هشت کیلومتری برای راه‌نوردی دارد. در این مسیر آبشارهای دیدنی را نظاره می‌کنید و از رودخانه عبور می‌کنید. البته برای عبور از رودخانه راه دیگری جز شنا وجود ندارد.

۴. خائو پوم (Khao Pom)، جزیره کو ساموی (Khao Pom)

در جزیره‌ی کو ساموی، مشهورترین جزیره‌ی تایلند، می‌توانید مثل سایر گردشگران در آفتاب ساحل لم بدهید و از مناظر ساحلی لذت ببرید. اما اگر می‌خواهید سفری متفاوت با بقیه داشته باشید، باید به اماکنی سر بزنید که گردشگران کمتری به آنجا می‌روند یا از وجود آنها اطلاع دارند؛ مثلا کوهستان جنگلی Khao Pom. در این منطقه علاوه بر جنگل‌های سرسبز و مانگرو، کوه‌های بلند هم وجود دارد. در ارتفاعات این منطقه می‌توانید چشم‌اندازهای زیبایی از جزیره و خلیج تایلند ببینید. چشم‌اندازهایی که تعداد کمی از گردشگران این کشور، شانس تماشای آن‌ها را دارند.

۵. جنگلی در کانچانابوری (Kanchanaburi)

4-The trekking in Thailand

یکی از مشهورترین قبایل ساکن در تایلند، قبیله‌ی کارن (Karen) است که آن را با تصاویری از زنان گردن‌دراز با حلقه‌هایی به دور گردن می‌شناسیم. گردشگران اندکی در سفر به تایلند از این قبیله و آداب و رسوم آن‌ها بازدید می‌کنند. در این راه‌نوردی دو روزه از جنگل‌های اطراف کانچانابوری می‌گذرید و مهمان قبیله‌ی کارن در روستای Nong Bang می‌شوید. در این گردش به‌یادماندنی، در کلبه‌هایی از جنس بامبو می‌خوابید، همراه با اهالی، غذای محلی آماده می‌کنید و به تماشای رقص‌های محلی می‌نشینید.

۶. پانگ مافا (Pang Mapha)، شمال تایلند

این مسیر دایره‌ای شکل، فرصتی عالی برای رویارویی با زندگی روستایی در تایلند است. در این منطقه می‌توانید در دو روستا اقامت کنید. از میان مزارع کشاورزی و جنگل‌ها عبور خواهید کرد و در مورد غذاهای محلی و داروهای گیاهی بومی چیزهای زیادی یاد می‌گیرید.

5-The trekking in Thailand

نکاتی در مورد راه‌نوردی در تایلند

برای اینکه با کوله‌باری از خاطرات خوب به خانه برگردید، نکاتی را حین راه‌نوردی در تایلند، در نظر بگیرید:

    کفش مناسب بپوشید.
    آب کافی همراه ببرید.
    از دوربین‌ها و وسایل ضدآب استفاده کنید. چون در مسیرشما علاوه بر رودخانه‌ها، جنگل‌های بارانی و احتمال بارش باران وجود دارد.
    لباس خشک همراه ببرید.
    تا جایی که می‌توانید بارتان را سبک کنید.
    مراقب طبیعت باشید. هر زباله‌ای که تولید می‌کنید با خودتان برگردانید و آن را در طبیعت رها نکنید. دقت کنید که شرکتی که از تورهای آن استفاده می‌کنید، ملزم به گردشگری مسئولانه باشد. به حیات وحش احترام بگذارید و حیوانات را مورد آزار و اذیت قرار ندهید. به گیاهان و درختان آسیب نزنید.