یلدا هم مثل خیلی از مراسم سنتی-باستانی ما پرطرفدار است تا جایی که از هفته ها قبل بساط فروش میوه وآجیل آن در شهر پهن می شود و خانواده ها را برای چیدن سفره های رنگین یلدایی به پای این بساط ها می کشد. درست است که لذت این شب بلند به دور هم بودن آن است اما اگر امسال نمی توانید دورهم باشید یا به دنبال برنامه ای متفاوت تر از سالهای قبل می گردید، می توانید چرخی میان پیشنهادهای عفیف گشت  برای رقم زدن یلدایی هیجان انگیز و به یاد ماندنی در کنار عزیزان تان بزنید.

اگر در فکر یلدایی عاشقانه و دونفره هستید…

yalda-1
برای همه ما پیش آمده به خاطر دوری مسافت یا محروم بودن از نعمت داشتن بزرگترها از خانواده هایی بزرگ و پر سر و صدا به جمع های کوچک دونفره تبدیل شده باشیم یا حداقل در سالهای اول ازدواج مان برای دو نفره فال حافظ و جشن گرفتن هیجان ویژه تری داریم. اگر تصمیم تان امسال به دو نفره بودن است، نگران نباشید چون قرار نیست گوشه خانه با کمی اناردون شده یا آجیل جشنی خودمانی برگزار کنید. این پیشنهادها ویژه شماست در هوای دو نفره شب چله  .

یلدا در عمارت مسعودیه: اگر برای گذراندن یلدا مکانهای تاریخی و بکر را می پسندید و دل تان حال و هوای گذشته ها را کرده می توانید عمارت زیبا و مجلل مسعودیه را برای جشن شب یلدا انتخاب کنید. این عمارت که در حوالی میدان بهارستان جا خوشی کرده، طرفداران خاص خودش را دارد و به همین دلیل کافه های این مجموعه با دکوری منحصر به فرد استقبال ویژه ای از این شب و مهمانانش می کنند. کافه مسعودیه با پذیرایی های سنتی مخصوص این شب، جمع دو نفره شما را به یلدایی خاطره انگیز با حال و هوایی تاریخی تبدیل می کند.

در بلندترین نقطه تهران قرار بگذارید: برای قرارهای دو نفره این شب بلند حتما ایده های زیادی از ذهن تان می گذرد اما هر چه در فکر دارید بیرون بریزید چون قرار است با پیشنهاد ما در بلندترین نقطه تهران با پاییز خداحافظی کنید. منظورمان همان رستوران گردان برج بلند میلاد است که چند سالی است به یکی از پاتوق های شیک و معروف در این شب بزرگ تبدیل شده است. در این رستوران همه چیز از موسیقی تا خوردنیهای رنگارنگ باغذاهای سنتی و معروف این شب فراهم است تا یلدای دو نفره شما به خاطره تبدیل شود. تهران در این شب بلند باستانی زیر پای شماست پس اگر بودجه خوبی برای این شب کنار گذاشته اید به این انتخاب شک نکنید. البته اضافه می کنیم که نگران هزینه این رستوران نباشید سایتهای تخفیفان و نت برگ معمولا تخفیفهای استثنایی  تا نصف قیمت را برای این رستوران در شب یلدا در نظر می گیرند.

اگر می خواهید در کنار خانواده باشید

yalda-2
هرسال هم که این جشن باستانی را در کنار بزرگ ترها و جمع های شلوغ خانوادگی باشید، کم است و قشنگ اما اگر می خواهید امسال سنت شکنی کنید و به جای جمع شدن دور کرسی در خانه یلدا را بیرون و در جمع های بزرگ تر جشن بگیرید پیشنهاد می کنیم:
مهمان سفره خانه سنتی شوید: هیچ کجا مثل همین سفره خانه ها با موسیقی های زنده محلی و سنتی نمی تواند حال آدم را خوب کند به ویژه دراین شب که همه چیز برای خوشگذرانی و گل گفتن و شنیدن از خاطرات فراهم است. سفره خانه های سنتی آبا و آذری سال هاست که به خاطر برنامه های وِزه این شب بین خانواده ها معروف است؛ از خوردنی های معروف این شب تا موسیقی زنده و گرفتن فال حافظ. سفره خانه های دیگر شهر هم حتما برنامه های خوبی برای این شب تدارک دیده اند. تنها کافی است شماره آنها را در اینترنت جست و جو کنید و بعد از اطلاع از برنامه آنها در این شب با هماهنگی خانواده ها به این مکانها بروید. از سر زدن به سایت فیدیلیو هم غافل نشوید.

یلدا در طبیعت شهری

yalda-3
اگر اهل رفتن به پارک های بزرگ شهر هستید و آخرهفته های زیادی را با خانواده برای صرف شام یا ناهار به دل طبیعت میزنید، این پیشنهاد ویژه برای شماست. هر ساله شهرداری برای برگزاری با شکوه تر این جشن برنامه های ویژه ای در بوستانهای معروف شهر برگزار می کند تا خانواده های زیادی در کنار هم این جشن را در دل طبیعت زیبای پارک ها برگزار کنند. برگزاری مراسم آیین و سنتهای شب یلدا قصه خوانی، نمایش های آیینی عروسکی و برگزاری مسابقه برای خانواده ها از برنامه های پارک هایی مانند پارک لاله، آب و آتش، امام علی و ولایت است. برای اطلاع از مراسم پارکهای دیگر می توانید به سایت شهرداری منطقه خود رجوع کنید.

اگر یلدای امسال تنها هستید…

yalda-4
پیش می آید گاهی نمی توان شرایط را برای کنار خانواده یا دوستان بودن به خاطر مسافت یا هر دلیلی دیگر فراهم کرد. اگر با در نظر گرفتن تمام جوانب امسال یلدا خودتان را تنها می بینید، نگران نباشید چون شهر در این شب بزرگ زنده است و پیشنهادهایش وسوسه تان خواهد کرد.

به دل جمعیت بزنید:

yalda-5
در این شب محوطه های بزرگ و همیشه شلوغ مکان های معروف شهر پر ازمراسم های مختلف است. از پارک دانشجو با برگزاری نمایشهای سنتی و آیینی گرفته تا محوطه برج میلاد و سالنهای مختلف مجتمع کورش و پردیس ملت. کافی است حوصله کنید و یلدا را کنار جمع شلوغ و پرشور همشهری های دیگرتان جشن بگیرید. این مکان ها هر ساله با مراسم هایی که در محوطه های اصلی خود برگزار می کنند تا نیمه های شب عده زیادی را دور خود جمع و تا چله شدن این شب همراهی می کنند.

 به پاتوق های فرهنگی هم فکر کنید:

yalda-6
اگر اهل هنر بوده و در پاتوقهای روشنفکرها رفت و آمد کرده باشید، حتما می دانید که بهترین برنامه های شب یلدا در این مکانها برگزار می شود. فرهنگسراها و نگارخانه هایی که حال و هوای یلدا گرفته و مکانی برای شاهنامه خوانی، برگزاری نمایشگاه آثار و نقاشی شاهنامه از هنرمندان مختلف و گردهمایی هنرمندان موسیقی تئاتر و تلویزیون تبدیل می شود. کنسرتهای زنده موسیقی و قصه خوانی و نمایشهای عروسکی هم چند سالی است در فرهنگسراهایی مانند اشراق، ایوان شمسی، بهمن و… برگزار می شود. پارک ایرانشهر و خانه هنرمندان هم برای خاطره سازی در یلدا پیشنهاد ویژه ای است چرا که جمعیت بالای همشهریان در آن شب حس تنهایی را حسابی از دلتان درمی آورد.

یلدا در سفر

هرقدر هم که در جمع های خانوادگی و همهمه های خاله ها و عمه ها به ما خوش بگذرد، ته دلمان قنج می رود برای گذراندن شبهای ویژه با دوستان، پس برای اینکه حسرت این لذت در دل تان نماند و یلدایی متفاوت را کنار دوستان خود تجربه کنید، آماده باشید. بار و بندیل تان را هم ببندید چون قرار است با برنامه های ویژه ای که تورهای گردشگری برای شما فراهم کرده اند، به جاده بزنید. در هفته های منتهی به شب یلدا اگر گشتی در سایت های گردشگری و آژانس های مسافرتی بزنید با تورهای بکر و متفاوتی روبه رو خواهید شد. مقصدهایی مانند تور یک روزه جواهرده، بازدید از عمارت فتحعلی شاه یا تورهای دو روزه یزد، میبد، بازدید از کویر و رفتن به منزلگاه حافظ در شیراز…. همه این تورها با برنامه های ویژه مانند پذیرایی با انار، هندوانه، میوه وآجیل به مناسبت شب یلدا و اجرای مراسم ویژه این شب مانند شعرخوانی و فال حافظ در زیر کرسی همراه است که برای گذراندن شبی به یاد ماندنی با دوستان تان لذت بخش و هیجان انگیز خواهد بود. بیشتر این تورهای یک یا دو روزه قیمت مناسبی دارند و شب متفاوتی را برای شما رقم میزنند.