حمل و نقل عمومی در آنتالیا با اتوبوس، تاکسی، دالموس و تراموا انجام می‌شود. برای آشنایی با این وسایل حمل و نقل عمومی، در ادامه همراه عفیف گشت  باشید.

آنتالیا از شهرهای توریستی مهم در کشور ترکیه است. در سال‌های اخیر با توجه به افزایش تعداد گردشگران در این شهر، سیستم حمل و نقل عمومی آن رو به پیشرفت است.

معمولا آشنایی با سیستم حمل و نقل عمومی در شهرها و کشورهای مختلف، برای گردشگران دشوار خواهد بود. خصوصا زمانی که با زبان کشور مقصد، آشنایی چندانی نداشته باشید.
از این رو بهتر است پیش از سفر، اطلاعات کافی از مقصد خود کسب کنید؛ در مورد مکان‌های توریستی، جاذبه‌های دیدنی، مکان‌های اقامتی از جمله هتل‌ها، راهنمای خرید در آن شهر یا کشور و نحوه تردد و کرایه‌ها، راهنمای مناسبی بخوانید. در این بخش از مقالات راهنمای آنتالیا، در مورد تردد در این شهر نکاتی را خواهیم گفت.
در آنتالیا گزینه‌های مختلفی برای حمل و نقل عمومی وجود دارد که شامل اتوبوس‌های عمومی، تاکسی‌ها، واگن‌های برقی، مینی‌بوس‌ها و دالموس‌ها هستند.

2-antalya-public-transportation

زمانی که به فرودگاه آنتالیا می‌رسید بهتر است تاکسی یا وسیله نقلی شخصی بگیرید تا به هتل محل اقامت‌تان بروید.

از فرودگاه به مقصد مرکز شهر آنتالیا، هیچ اتوبوس یا مینی‌بوسی وجود ندارد. بهتر است پیش از گرفتن تاکسی در مورد کرایه به توافق برسید.

بهترین شیوه هم این است که پیش از رسیدن به مقصد، از طریق آژانس‌های مسافرتی تاکسی رزرو کنید.

اتوبوس

3-antalya-public-transportation

گزینه‌های زیادی برای حمل و نقل عمومی در آنتالیا وجود دارد که معمولا توریست‌ها مشتاق هستند از چند مورد از آن‌ها استفاده کنند تا به مقصد نهایی خود برسند.
سیستم اتوبوس‌های عمومی نیز به عنوان بهترین شیوه برای دسترسی به بیشترین مکان‌ها در آنتالیا محسوب می‌شود.
نیازی به کرایه کردن ماشین یا تاکسی نیست، چرا که وسایل حمل و نقل عمومی در آنتالیا مناسب، ارزان و راحت هستند. بنابراین توریست‌ها می‌توانند به راحتی برای رسیدن به مقصد‌های مهم یا جاذبه‌های مختلف از آن‌ها استفاده کنند. ترمینال این اتوبو‌س‌ها در مرکز شهر آنتالیا است که اتوبوس‌ها روزانه از آنجا حرکت می‌کنند.

سیستم اتوبوسرانی در آنتالیا در سال‌های اخیر دچار تغییراتی شده و بهبود پیدا کرده است. کلیه اطلاعات مربوط به مسیر اتوبوس‌ها را می‌توانید در این لینک ببینید.
بیشتر مناطق شهری (و حتی حومه شهر) با اتوبوس‌ها به راحتی در دسترس هستند. کرایه اتوبوس‌ها در حال حاضر حدود ۲ هزار تومان است. اتوبوس‌ها در ساعات ازدحام بسیار شلوغ هستند، بنابراین اگر می‌توانید بین ساعات ۷ تا ۹:۳۰ صبح و ۱۶:۳۰ تا ۱۹:۰۰ از اتوبوس‌ها استفاده نکنید.
برای پرداخت کرایه اتوبوس‌ها تنها می‌توانید از کارت‌هایی با نام آنتالیا کارت (Antalyakart) استفاده کنید. قیمت این کارت‌ها ۵ لیر (۴۶۰۰ تومان) است و می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌ها یا کیوسک‌های خاصی تهیه کنید. برای افزایش اعتبار کارت می‌توانید از مکان‌های خرید کارت و همچنین از خودپردازها و ایستگاه‌های تراموا استفاده کنید. ارزش کارت‌های اعتباری نیز با افزایش قیمت لیر زیاد می‌شود. توجه کنید که رانندگان بلیت نمی‌فروشند.

در مینی‌بوس‌های آنتالیا نیز باید از آنتالیا کارت استفاده کنید.
در این لینک می‌توانید نقشه‌ی دفاتر فروش آنتالیا کارت را ببنید.
قانون محلی در آنتالیا این است که صندلی خود را به افراد مسن، خانم‌های باردار، مسافرانی که بچه به همراه خود دارند و مسافران ناتوان و معلول بدهید.
برای توقف اتوبوس‌ها در هنگام پیاده شدن، نزدیک درب آن‌ها دکمه مخصوص زنگ وجود دارد.
اتوبوس‌های بزرگتر فقط در ایستگاه‌های مشخص توقف می‌کنند، اما اتوبوس‌های کوچک‌تر سفید و نارنجی معمولا در هر قسمت از مسیر توقف می‌کنند.

از مسیر آنتالیا به کمر به صورت رفت و برگشت، اتوبوس دریایی وجود دارد. در تابستان روزانه ساعت ۹:۰۰ صبح و ۱۸:۰۰ از آنتالیا حرکت می‌کند. ساعت حرکت این اتوبوس از کمر، ۱۰:۴۵ و ۱۹:۱۵ است.

کرایه اتوبوس‌ها هم ۱۵ لیر (۱۳ هزار تومان) برای افراد عادی، ۱۰ لیر (۹ هزار تومان) برای بازنشستگان و ۹ لیر (۸ هزار تومان) برای کودکان است.
دالموس

4-antalya-public-transportation

استفاده از دالموس در آنتالیا به عنوان وسیله تردد و حمل و نقل در شهر، نه تنها به خاطر راحتی در استفاده و در دسترس بودن، بلکه به خاطر تجربه سفر محلی بسیار مناسب و کارامد است. معمولا گردشگران این شهر هم مشتاق هستند که آن را امتحان کنند.

معمولا رانندگان دالموس‌ها به توریست‌هایی که مسیر را گم کرده‌اند کمک می‌کنند و راهنمای عالی برای آن‌ها محسوب می‌شوند.

موضوع عجیب در مورد دالموس‌ها کرایه‌ی آن‌ها است. در دالموس‌ها کرایه از طرف مسافران عقب جمع‌آوری و به راننده تحویل داده می‌شود. سپس مابقی پول به همین شیوه به مسافران بازگردانده می‌شود.

معمولا بلافاصله بعد از سوار شدن بر دالموس، کرایه پرداخت می‌شود.
در حال حاضر کرایه دالموس ۱/۵۰ لیر ترکه (حدود ۱۴۰۰ تومان) برای سفرهای داخل شهری و کمی بیشتر از این مقدار برای سفر به روستاها و مکان‌های اطراف شهر است.

در هر بخشی از شهر که باشید می‌توانید دالموس کرایه کنید و زمانی که می‌خواهید پیاده شوید، کافی است به راننده اطلاع دهید. این روش بسیار ارزان و شیوه جالبی برای تجربه فضای ترکیه‌ای است.
تراموا یا واگن برقی

5-antalya-public-transportation

واگن برقی یا تراموا در آنتالیا به چند مکان مشخص محدود می‌شود. این وسیله برای گردشگران مفید است، چرا که بسیاری از جاذبه‌های اصلی این شهر، شامل موزه‌های آنتالیا را پوشش می‌دهد. مسیر تراموا یک خط دارد و ۲ واگن برقی مختلف در آن وجود دارد که هر کدام در یک مسیر (رفت و برگشت) حرکت می‌کنند. تراموا هر نیم ساعت حرکت می‌کند و برای مقاصد خاص، ارزان و راحت است.
تاکسی

6-antalya-public-transportation

برای مسیرهای طولانی بهتر است از تاکسی استفاده کنید. البته بهتر است پیش از سوار شدن کرایه را مشخص کنید. برای مسیرهای داخل شهری و نزدیک‌تر، عموما از تاکسی‌متر استفاده می‌شود. بین ساعات ۱۲ شب تا ۶ صبح، ساعات شبانه محسوب می‌شود و کرایه‌ها ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.