یادتان هست در گذشته که سوار هواپیما می‌شدید مهماندارها از شما می‌خواستند که تلفن همراه خود را خاموش کرده یا در حالت پرواز قرار دهید؟ در این صورت مسافران مجبور بودند خود را با مجلات، کتاب‌ها و حرف‌زدن با یکدیگر سرگرم کنند تا به مقصد برسند.
اما امروز اهمیت اینترنت بیش از پیش شده، به ‌طوری که بیشتر ما با آن زندگی می‌کنیم، پس ساعاتی جدایی از اینترنت ممکن است برای برخی از ما بحران تلقی شود.
شاید ناپدید شدن پرواز مالزی در ۸ مارس ۲۰۱۴ که در آن ۲۳۹ مسافر ناپدید شدند بر روی این امر بی‌تاثیر نبوده باشد. برخی ادعا می‌کنند که اگر مسافرین و خدمهٔ این هواپیما به اینترنت دسترسی می‌داشتند احتمالا می‌توانستند با زمین ارتباط برقرار کنند. در این صورت احتمالا از این معما زودتر پرده برداشته می‌شد و شاید هم از این فاجعه جلوگیری می‌شد.

1-internet-on-planes

3G و 4G (LTE)

راهکار اول که در پروازهای آمریکا و شرکت‌های هوایی مطرح، ازجمله امارات، قطر و ترکیش ایرلاین، استفاده می‌شود، ارتباط هواپیما با دکل‌های مخابراتی روی زمین و در اختیار قرار دادن اینترنت به‌صورت وای‌ فای برای مسافران است. تا چندی پیش استفاده از وسایل الکترونیکی در هواپیما ممنوع بود ولی چند سال پیش آمریکا و اتحادیه اروپا قانونی را تصویب کردند که استفاده از وسایل الکترونیکی و همین‌طور استفاده از اینترنت در ارتفاع بالای ۳ کیلومتر را ممکن ساخت. این هواپیماها اینترنت 3G و 4Gای که دکل‌ها در اختیارشان می‌گذارند را گرفته و به‌صورت وای‌ فای در اختیار مسافرین قرار می‌دهند. اما این‌گونه ارتباط مشکلات زیادی به همراه داشته است. یکی از این معضلات هزینه‌ی بالای این نوع اتصال است به‌طوری که شما ترجیح می‌دهید به اینترنت اتصالی نداشته باشید یا حداقل، استفادهٔ محدودی داشته باشید. پرداخت هزینهٔ استفاده از این نوع اینترنت به این صورت است که یا هزینهٔ آن بر روی صورت حساب خط شما می‌آید یا شرکت هوایی در پایان، بسته به میزان استفاده شما، از شما هزینهٔ اینترنت می‌گیرد.

5-internet-on-planes

اما مشکل اصلی این است که این طریقه‌ی اتصال مطمئن و پایدار نیست؛ به‌گونه‌ای که کم‌تر مسافری از آن اظهار رضایت کرده است. اما معضل اصلی وقتی پیش می‌آید که هواپیما بر روی دریا یا اقیانوس پرواز داشته باشد. آن موقع است که دیگر همان اینترنت بی‌کیفیت نیز دیگر در دسترس نیست.

اینترنت ماهواره‌ای

امروزه که رقابت بین شرکت‌ها و خطوط هوایی سنگین شده است، این شرکت‌ها زیر بار هر نوع دشواری‌ای می‌روند تا از صحنه رقابت حذف نشوند. یکی از این اقدامات، نصب تجهیزات گران‌قیمت و سنگین ارتباط ماهواره‌ای بر روی هواپیما است. از آن‌جا که ارتباط ماهواره‌ای مشکلات ارتباط زمینی را ندارد و سرعت‌ آن نیز بسیار بیشتر از ارتباط دکلی است، شرکت‌ هواپیمایی لوفت‌هانزا قرار است در سال ۲۰۱۷ به‌عنوان اولین شرکت این نوع از ارتباط اینترنتی را در اختیار مشتریانش بگذارد. این تجهیزات درصورتی که ارتباط با ماهواره قطع شد یا ارتباط با شبکه 4G کیفیت بهتری داشت اینترنت را با آن سوئیچ می‌کند تا مطمئن شود همواره ارتباط اینترنتی برقرار خواهد بود. تفاوت این دو نوع ارتباط یکی در سرعت است، به این گونه که ارتباط زمینی چند مگابایت بر ثانیه سرعت دارد اما ارتباط ماهواره‌ای چند ده مگابایت، و دیگری ارتباط پایدار و بدون قطعی است، به‌طوری که شما بر فراز اقیانوس‌ها و دریا‌ها نیز ارتباط اینترنتی خود را از دست نخواهید داد. همچنین شرکت‌های آمریکایی و ایرلاین‌های دیگر نیز به سمت این نوع از خدمات اینترنتی در حال گام برداشتن اند.

3-internet-on-planes

از جمله خطوط هوایی‌ای که اینترنت رایگان در اختیار مسافران خود می‌گذارند می‌توان به هواپیمایی امارات، هواپیمایی هنگ‌ کنگ، ترکیش ایرلاینز و نوک‌ ایر تایلند اشاره کرد.

A7G9YT

ارتباط اینترنتی در شرکت‌های هواپیمایی ایران

گرچه در حال حاضر ارتباط اینترنتی در خطوط هواپیمایی داخلی، از جمله ایران ایر (هما)، هواپیمایی آسمان، هواپیمایی ماهان و…، قابل دسترس نیست، معاون شرکت ارتباطات زیرساخت در سال ۱۳۹۴ با اشاره به اجرای پروژهٔ هاب ماهواره‌ای ایران (هما) به عنوان سیستم ماهواره‌ای برای افزایش ظرفیت ارتباطی ایران اعلام کرد که این سرویس علاوه بر خدمات‌رسانی در مواقع بحران، به مشتریان در حرکت مانند مسافران قطار و هواپیما این امکان را می‌دهد که از سرویس اینترنت استفاده کنند.