قاره آفریقا (Africa) یکی از باشکوه ترین مناطق دنیا می باشد که در میان گردشگران کمتر مورد توجه قرار گرفته است (به خصوص در میان ایرانیان). این قاره دارای مکان هایی بسیار زیبا و طبیعتی باشکوه است که می توان تجربه ای فراموش نشدنی برای مسافران را به ارمغان بیاورد. عفیف گشت در مطلب زیر قصد دارد شما خوانندگان محترم را با مکان ها و مناطقی از قاره آفریقا آشنا کند.

با ما همراه باشید تا با دیدنی های قاره آفریقا بیشتر آشنا شوید؛

 

مکان‌هایی در آفریقا که باید از آن‌ها دیدن کرد

آبشار ویکتوریا (Victoria Falls)

آبشلری طبیعی در جنوب قاره آفریقا که بر روی رودخانه زامبزی قرار دارد. روی بر روی خط مرزی زامبیا و زیمبابوه واقع شده است. این آبشار عریض ترین آبشار جهان می باشد که هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. دیوید لیوینگستن، کاشف مشهور اسکاتلندی در سال ۱۸۵۵ میلادی، اولین کاشف غربی بود که آبشار ویکتوریا را پیدا کرد و آن را به افتخار ملکه ویکتوریا، آبشار ویکتوریا نامید.

اهرام جیزه (Pyramids of Giza)

مجموعه اهرام تاریخی ساخته شده در دوران مصر باستان که در حاشیه شمالی شهر قاهره قرار دارد. هرم بزرگ جیزه یکی از اهرام در مجموعه اهرام جیزه و تنها بازمانده عجایب هفتگانه جهان به شمار می‌ آید. برخی از پژوهشگران، تاریخ ساخت اهرام را به بیش از ۱۲ هزار سال پیش نسبت می‌دهند. هر ساله هزاران نفر از سراسر دنیا برای تماشای این شگفتی به قاره آفریقا سفر می کنند.

سیدی بو سعید (Sidi Bou Said)

شهری در کشور تونس که به همزاد بودن با سانتورینی مشهور است. این شهر کوچک که در ساحل دریای مدیترانه قرار دارد بسیار زیبا و رویایی است. معماری سفید و آبی سیدی بو سعید می تواند هر گردشگری را به خود جلب کند. آندره ژید، زندگی در این شهر را به این ترتیب توصیف کرده است: «حمام کردن در یک آرام‌بخش شناور و مرواریدی».

جنه (Djenné)

شهری در کرانه رود بانی در جنوب کشور مالی. جنه بخاطر معماری خشتی ساختمان‌های آن شهرت فراوانی دارد و بویژه مسجد بزرگ جنه که در ۱۹۰۷ ساخته شده، شناخته‌شده‌ترین نمونه این معماری در آن منطقه است. مرکز شهر جنه در سال ۱۹۸۸ توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی به رسمیت شناخته شد.

کوه تیبل (Table Mountain)

کوه تیبل یا تافلبرگ کوهی سرتخت در جنوب غربی آفریقای جنوبی که مشرف بر کیپ تاون و خلیج تیبل می باشد. این کوه با شکل خاص خود یکی از مشخهورترین مناطق کیپ تاون و یکی از جاذبه های توریستی این شهر برای پیاده روی، اردو زدن و دیگر فعالیت هاست. بیش از ۳۵۰ مسیر طبقه‌بندی‌ شده برای رسیدن به قله کوه وجود دارد. همچنین گردشگران می‌توانند از تله کابینی که سال ساختش به ۱۹۲۹ برمی‌گردد برای رفتن بر بالای کوه تیبل استفاده نمایند.

دریاچه مالاوی (Lake Malawi)

دریاچه مالاوی یا نیاسا یکی از دریاچه های بزرگ آفریقا است. این دریاچه سومین دریاچه بزرگ قاره آفریقا و نهمین دریاچه بزرگ زمین است. دریاچه مالاوی از نظر عمق دومین دریاچه عمیق در آفریقا به شمار می‌آید. دریاچه مالاوی یک دریاچه پاره آمیز است یعنی لایه هایی از آب در آن وجود دارد که با دیگر لایه ها گردش و آمیختگی ندارد.

مجمع الجزایر زنگبار (Zanzibar Archipelago)

زَنگبار منطقه ای نیمه خودمختار در تانزانیا که مشتمل بر مجمع‌الجزایری در اقیانوس هند به فاصله ۲۰ الی ۲۵ کیلومتری از ساحل سرزمین اصلی و شامل جزایر کوچک بسیار و دو جزیره بزرگ به نام های اونگوجا و جزیره پمبا است. مرکز تاریخی شهر زنگبار، شهر سنگی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد که هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند.

کوه‌های روانزوری (Rwenzori Mountains)

رشته کوهی در شرق استوایی آفریقا که در مرز بین اوگاندا و جمهوری دموکراتیک کنگو واقع شده‌ است. این کوه‌ها یخچال‌های طبیعی زیادی وجود دارد و یکی از منابع رودخانه نیل محسوب می گردد. کوه‌های روانزوری بالاترین و دائمی‌ ترین منابع رود نیل هستند و حوضه های حیاتی نیل و منطقه را تشکیل می‌دهند. بسیاری از رودخانه های سریع آن، آبشارهای شکوهمند و پوشش گیاهی، منظره‌های فوق‌العاده زیبا و و کوه های متنوع در آفریقا را به نمایش می‌گذارند.

گوندار (Gondar)

شهری در اتیوپی که به دلیل داشتن بقایای تاریخی خود از شهرت بسیار بالایی برخوردار است. این منطقه پر است از کاخ ها، کتابخانه ها،سالن های نمایش و … می باشد که مخصوص اشراف اتیوپی بوده است. این منطقه مربوط به قرن 17 زمان استمار پرتغالی ها می باشد.

پارک ملی سرنگتی (Serengeti National Park)

پارکی ملی در ناحیه سرنگتی در تانزانیا، این منطقه به خاطر مهاجرت سالانه بیش از یک و نیم میلیون گاو وحشی آفریقایی و ۲۵۰٬۰۰۰ زبرا در آن معروف شده‌ است. پارک به دلیل وسعتش و تعداد زیاد جانوران و درندگان در آن اغلب به عنوان بهترین اندوخته طبیعی در قاره آفریقا شناخته می شود.

منبع: theculturetrip.com