تنهایی سفر کردن یکی از آزادانه تجربیات در این دنیا می باشد، شما هیچ مسئولیتی در قبال هیچ فردی ندارید و هر زمانی که دوست داشتید مکانی را ترک کرده و به مکان دیگر می روید. با این حال باید به یک سری نکات توجه کنید و حواستان به روابط خود باشد. در یک نظر سنجی که در سایت www.gapyear.com انجام گرفته 51 درصد زنان دوست داشته اند این نوع سفر را تجربه کنند. عفیف گشت در مطلب زیر قصد دارد یک سری از مواردی را که خانم ها در سفر انفرادی باید رعایت کنند را به شما توضیح دهد.

با ما همراه باشید تا درباره سفر انفرادی خانم ها بیشتر بدانید؛

 

راهنمای سفر انفرادی زنان

قبل از سفر برنامه خود را مشخص کنید، زیرا یک سری مناطق هستند که از جنبه های گوناگون امنیتی، برخورد با زنان و … مناسب نمی باشند. تحقیق کنید چه مکان هایی برای شما مناسب است و با اخلاق و رفتار شما همخوانی دارد.

یکی از نکاتی که در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته دفاع خانواده ها از این گونه سفرها برای دختران خود می باشد. خانواده در قبال فرزندان دختر خود مسئول هستند و باید به تصمیم های آن ها احترام بگذارند و در هنگامی که دختران قصد اینگونه سفر را دارند به آن ها کمک کنند.
همچنین دختران نیز برای دور کردن استرس از خانواده خود باید مسیر حرکت را با خانواده خود درمیان بگذارند و مدام در طول مسیر با خانواده خود در ارتباط باشند تا خانواده دچار نگرانی نشوند.

کوله پشتی یکی از مهمترین نکات سفر انفرادی برای بانوان می باشد. کوله ای را تهیه کنید که با شانه های شما همخوانی داشته باشد تا در طول سفر شما برای حمل آن دچار مشکل نشوید.
شما در طول این گونه سفر ها به کفش های پاشنه دار، جواهرات، لباس های مجلسی و … نیاز ندارید و بهتر است سبک سفر کنید.
سعی کنید در اینگونه سفر ها از لباس های پوشیده استفاده کنید تا در برخورد با افراد محلی که در یک منطقه خاص زندگی می کنند دچار مشکل نشوید (به رسم های هر منطقه احترام بگذارید).

اگر قصد سفر به کشور های کمتر توسعه یافته را دارید حتماً وسایل بهداشتی شخصی را به همراه داشته باشید (این نکته بسار باید مورد توجه قرار گیرد چون موارد بسیاری به ما مراجعه کردند که از کمبود وسایل بهداشتی زنان در منطقه ای خاص گفته اند).

افراد بسیاری هستند که زمانی یک زن تنها را در سفر می بینند قصد دارند با آن رابطه بر قرار کنند، بسیار در هنگام سفر به روابط خود دقت کنید و هدف خود را از سفر بدانید چه بوده.

یکی دیگر از نکات که باید زنان در سفر انفرادی به آن توجه کنند امنیت می باشد. بهترین حالت حمل و نقل استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می باشد که دیگر زنان نیز در این مکان ها هستند، اگر از تاکسی استفاده می کنید حتماً تاکسی هایی باشد که کد پیگیر و زیر نظر تاکسیرانی باشند.
همان گونه خود بهتر می دانید متاسفانه آزار و تجاوز در روزگار امروزه زیاد شده است، اگر زمانی مورد آزار قرار گرفته اید بدون هیچ ترسی (از خانواده و دیگران) به اولین اداره پلیس مراجعه کنید و مورد حمایت آن ها قرار بگیرید تا در ادامه دچار مشکل نشوید.
اگر در خیابانی بودید که احساس نا امنی کردید سعی نکنید فرار کنید بهترین کار رفتن به یک کافه یا رستوران شلوغ می باشد، در این مکان از صاحب رستوران درخواست یک تاکسی کرده و به مکان دیگری بروید.

در صورتی که از نظر مالی مشکل ندارید حتماً به هتل بروید. اگر از نظر مالی کمی مشکل دارید و هزینه پرداخت هتل را ندارید به اقامتگاه هایی بروید که اتاق های انفرادی دارند و هنگامی که به داخل اتاق می روید در را از داخل قفل کرده و در صورت اینکه قفل های همراه پادری به همراه دارید حتماً از آن استفاده کنید.
هیچ زمانی پول خود را یکجا قرار ندهید و از کمربندهایی استفاده کنید که جای پول دارند. هیچگاه کیف خود را پر از پول نکنید، زمانی که شما کیف خود را پر از پول نشان افراد می دهید تا پول بیرون آورید افرادی در اطراف هستند که به دنبال شما می آیند و در زمانی مناسب کیف پول شما را می دزدند.
اگر شما وارد وسیله نقلیه می شوید که کیفتان را نمی توانید ببینید پس بهتر است از کیف هایی استفاده کنید که دارای قفل هستند.

در انتها این نکته را ذکر کنیم که موارد بالا بخشی از راهنمایی هایی می باشد که از نظر ما باید زنان در سفرهای انفرادی به آن ها توجه کنند تا در سفر دچار مشکل نشوند. این نکته را بدانید که این مشکلات نباید مانع هدف اصلی شما که سفر انفرادیست باشد.
متاسفانه در ایران سفر انفرادی برای زنان تعریف نشده و هنگامی که دختر و یا زنی قصد اینگونه سفر را دارند اطرافیان خود طرف مانع از این کار می شوند ولی این را بدانید که آزادی چیزی نیست که به راحتی به دست آید و باید برای آن تلاش کرد.

India, Karnataka, Young female tourist photographing on top of hill in Hampi

منبع: www.gapyear.com