وارنا یکی از شهرهای توریستی بلغارستان است که ترکیب جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، این شهر را به یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری بلغارستان تبدیل کرده است. با عفیف گشت همراه شوید تا دیدنی‌های وارنا را به شما معرفی کنیم.

وارنا سومین شهر مهم بلغارستان، شهری در بندر دریای سیاه است. این شهر بیش از یک قرن است که تابستان‌ها برای هر بلغاری، از اشراف‌زاده گرفته تا جوانانی که در سفر و گشت و گذار هستند، مقصد سفر و تفریحگاه مناسبی محسوب می‌شود. در این شهر، هر کسی با هر سن و سال و سلیقه‌ای، سرگرمی مورد علاقه‌ی خود را پیدا می‌کند و راضی از سفر بازمی‌گردد. قدیمی‌ترین گنجینه‌ی طلای جهان در موزه‌ی باستان‌شناسی این شهر به نمایش گذاشته شده است؛ اما اگر به باستن‌شناسی علاقه ندارید، می‌توانید اشکال صخره‌‌های طبیعی را ببینید یا از یک بیابان واقعی عبور کنید، به دوران کمونیست سفر کنید یا در روزهای گرم تابستان، در هوای خنک ساحل زیبای دریای سیاه، به تفریح و خوشگذرانی بپردازید.

باغ دریا (Sea Garden)

اینجا، بنای یادبود ملی برای معماری محوطه‌سازی است
باغ دریا پارک بزرگی است که در امتداد ساحل کشیده شده و تا داخل شهر نیز ادامه می‌یابد. اینجا، بنای یادبود ملی برای معماری محوطه‌سازی است. باغ دریا همان جایی است که اهالی وارنا برای داشتن لحظاتی باآرامش و لذت بردن از جاذبه‌هایی مثل دلفیناریوم و باغ وحش می‌روند.

این باغ چیزهای بسیار زیادی برای دیدن دارد اما در یک روز خسته‌کننده، هیچ چیز مثل قدم زدن در پیاده‌های عریض، در کنار باغچه‌های پر از گل و سایه‌ی درختان تنومند و پر از برگ دلچسب نیست. با قدم زدن در این پارک می‌توانید مجسمه‌ی یوری گاگارین را در کوی فضانوردان ببینید؛ گاگارین خودش در سال ۱۹۶۱ در مقابل خیل عظیمی از مردم، این بخش از باغ را افتتاح کرده بود.

موزه باستان شناسی

میراث رومی وارنا، به این شهر گنجینه‌ای باارزش از آثار تاریخی بخشیده است، اما نمایشگاه طلای وارنا، سبب شده است که موزه‌ باستان‌شناسی این شهر، به یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی تبدیل شود که گردشگران در سفر به وارنا، از آن بازدید کنند.

طلای وارنا، قدیمی‌ترین گنجینه‌ی طلای جهان محسوب می‌شود
در بازدید از این موزه حتما باید از مجموعه‌ی طلا و اشیای باارزش که از گورستان شهر باستانی، یعنی جایی که قبرهای (گورهای مردم اهالی تراس) آن قدمتی به درازای ۶۵۰۰ سال دارند، پیدا شده است. به همین دلیل طلای وارنا، قدیمی‌ترین گنجینه‌ی طلای جهان محسوب می‌شود. اشیایی که در این موزه به نمایش گذاشته شده است، شامل قطعات مختلفی از جواهرات، اسباب و اثاثیه و دیگر اشیای زینتی و دکوری می‌شود. در یکی از قبرهای این گورستان، که متعلق به یک فرمانده یا کشیش بود، حدود ۱/۵ کیلوگرم طلا وجود داشت!

صومعه الادزا

کمی آن طرف‌تر از حومه‌ی شمال شرقی وارنا، یک مجموعه‌ی غار و صومعه‌ی عجیب ارتدکس وجود دارد که بخشی از منطقه‌ی طبیعی محافظت‌شده کنار ساحل است. این غارها دست‌ساز بشر هستند و در یک صخره‌ی کوهستانی با نمایی به ارتفاع ۲۵ متر، کنده‌کاری شده است. داخل صومعه می‌توانید موزائیک‌هایی را ببینید که به خوبی سالم مانده‌اند. اینجا همچنین می‌توانید نقاشی‌های قرون وسطایی را به تماشا بنشینید که متاسفانه بخشی از آن از بین رفته است. از اینجا می‌توانید پیاده‌روی کوتاهی به سمت جنگل داشته باشید، جایی که دو دخمه ( چندین اتاق و راهروی زیر زمینی که مردگان را در آن خاک می‌کردند) در آن وجود دارد.

کلیسای جامع وارنا

گنبدهای مسی درخشان این کلیسای باشکوه، یکی از صحنه‌های کارت پستال‌هایی است که از شهر وارنا در همه جا می‌توان یافت
گنبدهای مسی درخشان این کلیسای باشکوه، یکی از صحنه‌های کارت پستال‌هایی است که از شهر وارنا در همه جا می‌توان یافت. کلیسای جامع وارنا، مدتی پس از آزادی بلغارستان از حکومت عثمانی‌ها در اواخر قرن نوزدهم، توسط روس‌ها ساخته و روی معبد کاخ Peterhof ‌در سنت پترزبورگ روسیه مدل‌سازی شد. بیش از ۵۰ تندیسی که در ورودی غارمانند این کلیسا وجود دارد، توسط تزار نیکلاس دوم روسیه در اوایل قرن بیستم به کلیسای جامع وارنا اهدا شده است. بسیاری از تزئینات و دکوراسیون‌هایی که در این کلیسا می‌توانید ببینید، به دلیل وقوع جنگ، در زمان‌های مختلف و به تدریج به کلیسا اضافه شده‌ است؛ برای مثال، شیشه‌های رنگی پنجره‌های بزرگ، در دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی ایجاد شده‌ است.

پارک موزه جنگ وارنا

این موزه در محل یکی از لحظات حساس و کلیدی تاریخ اروپا در اواخر قرون وسطی قرار دارد. در وارنا در سال ۱۴۴۴، ارتش مسیحی مجارستان-لهستان، توسط ارتش عثمانی سلطان مراد دوم شکست خورد. این شکست باعث شد تا به مدت چندین قرن (یعنی تا اواخر قرن ۱۹ میلادی)، ترک‌ها بر این منطقه حاکم شوند.

اینجا نمایشگاه دائمی سلاح‌ها و زره‌های باقی مانده از جنگ‌های قرن ۱۵ میلادی است
پارک موزه‌ی وارنا در غرب این شهر قرار دارد و ساختمان‌های آن، نمایشگاه دائمی سلاح‌هاو زره‌های باقی مانده از جنگ‌های قرن ۱۵ میلادی قرار دارد. برای بازدید از دیگر بخش‌های پارک هم زمان در نظر بگیرید، چون گورگاه و همچنین گورپشته‌های تراسی که شامل قبرهایی از ۴ هزار سال قبل از میلاد است، اینجا قرار دارد.

جنگل سنگی (Stone Forest)

باور کردن این که این ستون‌های سنگی ساخته‌ی دست بشر نیستند، بسیار دشوار است
کمی دورتر از میدان جنگ، یک پدیده‌ی طبیعی عجیب و غریب وجود دارد که در تنها بیابان بلغارستان واقع شده است. جنگل سنگی زمینی با ستون‌های سنگی است که ارتفاع برخی از آن‌ها به ۷ متر می‌رسد و مساحت آن حدود ۱۳ کیلومتر مربع است. این ستون‌ها توخالی هستند و طی فرآیندی که به نام اکسیداسیون متان شناخته می‌شود، توسط ارگانیسم‌های کوچک ایجاد شده‌اند؛ اما باور کردن این که این ستون‌های سنگی ساخته‌ی دست بشر نیستند، بسیار دشوار است. بازدید از این جنگل سنگی ارزش وقت صرف کردن را دارد اما شما همچنین می‌توانید از تنها بیابان اروپا (جدا از Tabernas در اسپانیا) دیدن کنید.

حمام های رومی وارنا

قدمت این حمام‌ها به سال ۱۰۰ میلادی می‌رسد
در جنوب شرقی وارنا، مجموعه‌ی حمامی قرار دارد که زمانی به شهر رومی Odessus تعلق داشت. قدمت این حمام‌ها به سال ۱۰۰ میلادی می‌رسد. این حمام‌ها در میان بزرگ‌ترین حمام‌های آب گرم رومی اروپا که از آن دوران باقی مانده‌اند و فقط ۲ تای آن‌ها خارج از رم قرار داشت، محسوب می‌شوند. بخشی از این ساختمان ۲۵ متر ارتفاع دارد و شما می‌توانید تمامی امکانات اولیه‌ی آن را ببینید.

شما حتی می‌توانید باقی مانده‌های hypocaust (فضای کوتاه زیر کف اتاق که در زمستان هوای گرم در آن می‌دمیدند) را ببینید که حمام را از طریق شبکه‌ی لوله‌های زیرزمینی گرم می‌کرد. پیاده‌روهای با ارتفاع زیاد به شما این امکان را می‌دهد که چشم‌انداز خوبی به مناطق اطراف داشته باشید. این حمام‌ها شب‌ها، هنگامی که با چراغ‌ها روشن می‌شوند، فراموش نشدنی هستند.

موزه رترو (Retro Museum)

موزه‌ی رترو یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های وارنا است و از گذشته‌ی نه چندان دور به این شهر جلوه‌ای خاص بخشیده است. این موزه در «گرند مال» قرار دارد و تقریبا هر جنبه از زندگی روزمره‌ی از قرن بیستم را که فکرش را بکنید، به نمایش گذاشته است. اینجا سیگار بلغاری، لوازم آشپزخانه، جاروبرقی و لوازم آرایشی را می‌توانید ببینید.

مهم‌ترین جاذبه‌ی این موزه، مجموعه‌ای از ۵۰ خودروی قدیمی است
این‌ها در کنار واکس فیگورهای چهره‌های برجسته‌ی مشهور مثل Emil Dimitrov و Todor Zhivkov قرار دارند. مهم‌ترین جاذبه‌ی این موزه، مجموعه‌ای از ۵۰ خودروی قدیمی است که از محصول کارخانه‌های مختلف بوده و در این موزه به نمایش درآمده‌اند.

باغ گیاه شناسی دانشگاه

اگر دسته‌جمعی با افراد خانواده و فامیل خود به وارنا سفر کرده‌اید، یکی از بعدازظهرهای آفتابی را می‌توانید در این باغ گیاه‌شناسی سپری کنید، چون مطمئنا به همه‌ی افراد خانواده خوش می‌گذرد. این باغ مساحتی حدود ۳۶۰ هکتار را دربر می‌گیرد و می‌توانید در این محیط آرام قدم بزنید یا حتی زیر سایه‌ی درختان آن، پیک نیک به پا کرده و از آرامش و زیبایی باغ لذت ببرید.

این باغ گیاه‌شناسی در سال ۱۹۷۷ افتتاح شده و در آن حدود ۳۰۰ گونه‌ی مختلف از گیاهان و بوته‌ها وجود دارد
این باغ گیاه‌شناسی در سال ۱۹۷۷ افتتاح شده و در آن حدود ۳۰۰ گونه‌ی مختلف از گیاهان و بوته‌ها وجود دارد. اگر در اوایل تابستان به این باغ بروید، مناظری زیبا از ۲۵۰ گونه زنبق و ۳۰ گونه رز که هنوز شکوفه هستند و باز نشدند را مشاهده می‌کنید. این موقع از سال، زمان مناسبی برای عکاسی از باغ است چون پر از صحنه‌های زیبایی است که شکوفه‌‌ها، گل‌ّا و درختان خلق کرده‌اند.

صخره‌های شگفت انگیز

این صخره‌های عجیب در سال ۱۹۴۹ توسط دولت «پدیده‌های ملی» نامیده شد
این صخره‌های عجیب در سال ۱۹۴۹ توسط دولت «پدیده‌های ملی» نامیده شد. اینجا نیز مانند جنگل سنگی منظره‌ای است که باید آن را از نزدیک ببینید تا باورشان کنید. اینجا چیزی است که فقط می‌توانید آن را سنگ‌های ۵۰ متری مخروطی شکل توصیف کنید که کنار رودخانه، همچون برج‌های بلند یک قلعه‌ی بزرگ قرار گرفته‌اند. این صخره‌ها از جنس سنگ آهک هستند و اشکال عجیب و غریب آن‌ها در اثر گذر زمان، فرسایش آب‌ها و ورزش باد به وجود آمده است. صخره‌نوردان به این صخره‌ها علاقه دارد ، پس اگر فرد عادی هستید (صخره‌نورد نیستید) فقط از منظره‌ی فوق‌العاده زیبای این صخره‌ها، با دنبال کردن تونلی که زیر آن‌ها وجود دارد، لذت ببرید.

مجموعه Barite

اینجا را می‌توان یک موزه‌ در فضای باز عنوان کرد که حتی می‌توانید در آن بمانید
این جاذبه‌ی عجیب و غیرعادی، هم به گردشگران و هم ساکنان وارنا کمک می‌کند تا با راه و روش‌های قدیمی بلغارستان بهتر ارتباط برقرار کنند. اینجا را می‌توان یک موزه‌ در فضای باز عنوان کرد که حتی می‌توانید در آن بمانید. در مجموعه‌ی Barite پنج خانه‌ی سنتی و قدیمی، به همراه یک رستوران وجود دارد که به شکل معماری محلی، از سنگ و چوب ساخته شده است. شما می‌توانید در این موزه‌ی قوم‌نگاری، صنایع دستی و لباس‌های محلی مردم منطقه را ببینید یا در حتی در نمایش‌های محلی، آوازها و مراسمات مختلف محلی شرکت کنید که ریشه در فولکلور بلغارستان دارد. این مجموعه در یک روستای واقعی، کنار رودخانه و پایین تپه‌ای سرسبز قرار دارد دارد و می‌توانید گله‌های گاو و گوسفندان را مشاهده کنید که از شیر آن‌ها، ماست تازه در رستوران سرو می‌شود.

موزه تاریخ پزشکی

دانشگاه وارنا میزبان تنها جاذبه‌ای است که به تاریخ پزشکی در منطقه‌ی بالکان اختصاص یافته است. این موزه فقط برای پزشکان جوان نیست؛ بلکه یک دوره‌ی زمانی را به از امور مربوط به پزشکی در بلغارستان (از تراس باستان تا یونان باستان، رم و اوایل استقلال بلغارستان) را به تصویر می‌کشد که در هر زمان، اشیای مهمی که پزشکان محلی کشف کرده‌اند را به نمایش گذاشته است. در این موزه حدود ۴ هزار جلد کتاب پزشکی، به همراه تاریخ طبیعی (که خط زمانی پیشرفت بشر در منطقه را نشان می‌دهد) به نمایش در آمده است. اینجا همچنین می‌توانید آثاری از پزشکی مدرن را هم ببینید از جمله دستگاه اشعه‌ی ایکس و اسکنر فراوا درمانی.

Euxinograd

امروزه این کاخ اقامتگاه تابستانی ریسس جمهور بلغارستان است
Euxinograd زمانی یک صومعه بود اما در سال‌های پس از احیای بلغارستان، رییس جمهور پرنس فردیناند اول، یک معمار فرانسوی را استخدام کرد تا در باغ‌هایی منظم و با طرح و اشکال خاص، در اطراف این عمارت فرانسوی طراحی کند. او گونه‌های مختلف گیاهان از جمله سدر اقیانوس اطلس را برای کاشتن در باغ این عمارت وارد کرد و برای زمستان، چند گلخانه ایجاد کرد که می‌توانید در آن گیاهان عجیبی مثل نخل پیدا کنید. امروزه این کاخ اقامتگاه تابستانی رئیس جمهور بلغارستان است اما بازدیدکنندگان نیز می‌توانند در اطراف باغ قدم زده و از بیشتر ساختمان‌های بیرونی قصر دیدن کنند.

ساحل ماسه های طلایی

در تابستان دمای هوا در وارنا به بالای ۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد افزایش می‌یابد اما خوشبختانه همیشه می‌توانید از آب تنی در تفرجگاه این شهر کنار دریای سیاه، استفاده کنید. اینجا مکانی آرام و محیطی خانوادگی است و می‌توانید از ساحل خصوصی نیروانا نیز استفاده کنید. ساحل اصلی این تفرجگاه شبیه سواحل دریای مدیترانه است، مانند ماربلا با آپارتمان‌ها و هتل‌هایی که در اطراف آن وجود دارد.

پارک تفریحی وارنا

پارک تفریحی وارنا بخشی از باغ دریا است و به بچه‌ها کمک می‌کند تا انرژی خود را در سفر تخلیه کنند! کودکان می‌توانند اینجا از تفریحاتی چون ماشین‌های برقی، چرخ فلک، ترن‌های هوایی کوچک، دریاچه‌ای با قایق‌های تفریحی، ترامپولین و … استفاده کنند. نوجوانان و بچه‌هایی هم که کمی سن‌شان بیشتر است، می‌توانند سرگرمی‌های زیادی برای خود پیدا کنند اما در حقیقت این پارک برای اعضای کوچک خانواده طراحی شده و مناسب است.

 

 

منبع : thecrazytourist / کجارو