بسیاری از افراد هستند وقتی که سفر باز می گردند دوست دارند قطعه ای، وسیله ای و یا هر چیز دیگر را به عنوان خاطر سفر با خود باورند. همچنین در میان ایرانیان سوغات به عنوان یکی از مهم ترین ارکان سفر محسوب می شود! عفیف گشت در مطلب زیر قصد دارد خوانندگان محترم خود را با سوغات مسکو آشنا کند.

با ما همراه باشید تا با این سوغات ها آشنا شوید؛

از مسکو چه سوغاتی با خود بیاوریم؟

عروسک‌های ماتریوشکا

شاید بتوان گفت هر و زمانی نامی از سوغات مسکو و یا روسیه به میان می آید اولین چیزی که به فکر بیشتر مردم خطور می کند عروسک های ماتریوشکا می باشد. این عروسک ها از قرن نوزده میلادی تا به امروز یکی از محبوب ترین سوغات های مسکو بوده است. میانگین عروسک های تو در تو ۵ عدد می باشد ولی تعداد بیشتر و یا کمتر نیز وجود دارد. نام نسخه مردانه این عروسک ددوشکا می باشد.

جعبه لاکی

جعبه لاک یکی از بهترین سوغاتی های سنتی مسکو محسوب می گردد. لایه های سیاه و سفید با لعابی بر روی آن یکی از زیباترین طرح های این جعبه ها می باشد. بر روی این جعبه ها نقش هایی از افسانه های روسی نیز حک می شود.

صنایع دستی با چوب توس

 درخت توس یل غان یکی از مشهور ترین و انبوه ترین درخان روسیه می باشد که صنایع دستی بسیار زیبایی با این چوب ساخته می شود.

Gzhel

چینی هایی ویژه با رنگ های سفید و آبی که شهرت جهانی برخوردار هستند. این ظروف در قرن ۱۸ بسیار محبوب بودند و بسیار مورد استفاده قرار می گرفتند. خواستگاه این نوع ظروف در ۵۰ کیلومتری جنوب مسکو بوده است.

عتیقه های مربوط به دوران شوروی

شما می توانید در جای جای مسکو مغازه های عتیقه ای را ببینید که پر از است خاطرات دوران شوروی. این خاطرات شامل پوستر هایی مربوط به آن دوران، مدال ها، فلاسک ها، پرچم ها و … می باشند. البته سنگ های قیمتی نیز در میان این عتیقه ها نیز وجود دارد.

Khokhloma

ظروف چوبی با نقاشی های بسیار زیبا از ترکیب رنگ های قرمز، سیاه و طلایی که بسیار در میان گردشگران محبوب می باشد. این سوغات را شما می توانید به راحتی حمل کنید و در درون چمدان خود قرار دهید.

شکلات

در سال ۱۸۹۹ فردی با نام Alexey Abrikovos اولین شکلات روسی را تولید کرد و در اختیار مردم قرار دارد. امروزه شکلات روسیه یکی از مشهور ترین شکلات های جهان می باشد.

 

منبع : دریاتور